WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Informacja Nr 2 dot. oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego

Informacja Nr 2 dot. oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego

Informacja Nr 2

Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 21.06.2019 r. do 30.07.2019 r.

Na terenie województwa świętokrzyskiego do dn. 30.07.2019 r. z wypoczynku letniego skorzystało łącznie 9863 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Wypoczynek został zorganizowany dla dzieci i młodzieży w formach wyjazdowych oraz w miejscu zamieszkania. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywa się w obiektach hotelowych, obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku (np. internaty, szkoły). Z wyjazdowej formy wypoczynku – 171 turnusów - skorzystało 7667 uczestników. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania – 52 formy - skorzystało 2196 dzieci i młodzieży szkolnej.
Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie śniadań, obiadu i napoju (kompot, herbata, soki) przygotowywanych na miejscu, inne zapewniały jeden ciepły posiłek w ramach cateringu, a część placówek zapewniała posiłek w restauracji.

Wypoczynek w miejscu zamieszkania funkcjonuje także w szkołach, które przedłużyły swoją działalność na okres wakacji. Szkoły oferują dzieciom sale gimnastyczne, sale do zajęć kulinarnych, muzycznych, plastycznych, gier i zabaw. Uczestnikom wypoczynku organizuje się wyjścia na basen, do kina, wycieczki oraz wyjazdy autokarowe do pobliskich miejscowości.
Do dnia 30.07.2019 r. skontrolowano 223 formy wypoczynku. W trakcie wypoczynku dzieci i młodzieży nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych. Zanotowano 32 przypadki chorób oraz 69 urazów (głównie pogryzień przez owady oraz stłuczeń i skaleczeń ciała).

Podczas trwania wypoczynku, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wydano 4 decyzje merytoryczne dotyczące żywienia oraz jakości wody przeznaczonej do spożycia.

W trakcie kontroli przeprowadzanych w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży, Państwowa Inspekcja Sanitarna pozostawia w obiektach ulotki informacyjne: „Akcja Bezpieczne Wakacje 2019"; „Zdrowe i bezpieczne wakacje", „Patent na bezpieczne wakacje", „Palenie papierosów powoduje raka", „Palisz? Ryzykujesz!", „Co można mieć zamiast papierosów?", „Tytoniowa twarz", „Czym są nowotwory złośliwe skóry? Co to jest czerniak"', „Biorąc nie jesteś sobą", „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", „Wszystko o wszawicy", „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak zadbać o zdrowie", „Dopalacze-nowe narkotyki", „Grypa czy przeziębienie", „Zatrucia grzybami-objawy, I pomoc, leczenie".

 

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Informacja Nr 2 dot. oceny warunków sanitarno – higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego