WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Informacja Nr 3 dot. oceny warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego

Informacja Nr 3 dot. oceny warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego

Informacja Nr 3

Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 21.06.2019 r. do 30.08.2019 r.


Na terenie województwa świętokrzyskiego do dn. 30.08.2019 r. z wypoczynku letniego skorzystało łącznie 21725 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Wypoczynek był zorganizowany dla dzieci i młodzieży w formach wyjazdowych oraz w miejscu zamieszkania. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się w obiektach hotelowych i obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku (np. internaty, szkoły).
Przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych przeprowadzili 363 kontrole w ramach nadzoru nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Skontrolowano 286 turnusów wypoczynku w ramach form wyjazdowych dla 18969 uczestników oraz 75 form w miejscu zamieszkania dla 2756 uczestników.
Wypoczynek w miejscu zamieszkania funkcjonował w szkołach, które przedłużyły swoją działalność na okres wakacji. Szkoły oferowały dzieciom sale gimnastyczne, sale do zajęć kulinarnych, muzycznych, plastycznych, gier i zabaw. Uczestnikom wypoczynku organizowano  wyjścia na basen, do kina, wycieczki oraz wyjazdy autokarowe do pobliskich miejscowości. Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie śniadań, obiadu i napoju (kompot, herbata, soki) przygotowywanych na miejscu, inne zapewniały jeden ciepły posiłek w ramach cateringu, a część placówek zapewniała posiłek w restauracji.
Do dnia 30.08.2019 r. skontrolowano 361 form wypoczynku w ramach nadzoru nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży. W trakcie wypoczynku dzieci i młodzieży nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych. Zanotowano 32 przypadki chorób oraz 79 urazów (głównie pogryzień przez owady oraz urazów ciała).
    
W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości. W zakresie bazy żywieniowej za stwierdzone nieprawidłowości nałożono 1 mandat karny na kwotę 100 zł. Wydano 6 decyzji merytorycznych dot. uchybień sanitarno-technicznych oraz jakości wody przeznaczonej do spożycia z zakresu higieny żywności i higieny środowiska.

W trakcie kontroli przeprowadzanych w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży Państwowa Inspekcja Sanitarna pozostawiała w obiektach ulotki informacyjne: „Akcja Bezpieczne Wakacje 2019”; „Zdrowe i bezpieczne wakacje”, „Patent na bezpieczne wakacje”, „Palenie papierosów powoduje raka”, „Palisz? Ryzykujesz!”, „Co można mieć zamiast papierosów?”, „Tytoniowa twarz”, „Czym są nowotwory złośliwe skóry? Co to jest czerniak”’, „Biorąc nie jesteś sobą”, „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”, „Wszystko o wszawicy”, „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak zadbać o zdrowie”, „Dopalacze-nowe narkotyki”, „Grypa czy przeziębienie”, „Zatrucia grzybami-objawy, I pomoc, leczenie”.

 

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Informacja Nr 3 dot. oceny warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. świętokrzyskiego